מה זה ביסקסואל? – הסבר מסודר ומפורט

ביסקסואל, או בכינויו האחר דו מיני, הוא מושג די פשוט שאיכשהו נוטים לטעות בהקשר שלו ולתייג אותו באופן שגוי, אז בואו נעשה קצת סדר בבלאגן. ביסקסואל הוא אדם אשר נמשך ליותר ממגדר אחד.

בהגדרה קיימים שני מושגים נוספים – משיכה, ומגדר. אז כדי להבין מה זה ביסקסואל באמת, למעשה צריך לדעת לפחות קצת גם על מגדר ומשיכה.

ביסקסואליות - כל מה שבאמת צריך לדעת

מגדר

אנשים נוטים לבלבל בין המין הביולוגי שבו נולדנו לבין המגדר שאנשים משתייכים אליו. המין הביולוגי הוא המין הפיזי בו נולדנו ואין לנו שום אפשרות שליטה לגביו. קיימות 3 אפשרויות למין ביולוגי – זכר / נקבה / אינטרסקס.

מגדר לעומת זאת זה מושג הרבה יותר תרבותי חברתי, וזה למעשה איך שהחברה הגדירה שעל זכר ונקבה להתנהג – כלומר גבר / אישה.

בהתחלה ההגדרות היו סביב דברים בסיסיים יחסית כמו מבנה (מבנה שרירי = גברי, רזון = נשי), גובה קול (קול בס = גברי, קול גבוה = נשי), אבל עם הזמן נראה שהעולם פיתח סוג של אובססיה סביב עניין המגדר והתחיל לתייג כל דבר בתור גברי או נשי, כמו צבעים (כחול לבנים ורוד לבנות), משקאות (גבר – שתה גולדסטאר, אישה – שתי מרטיני), מקצועות (עמדות כוח כמו פוליטיקה, עריכת דין ויזמות עסקית לגברים ועולם ההוראה, הבישול, מוזיקה ותיאטרון לנשים), וככל שניסו לתייג יותר דברים כמגדריים, ככה דברים התחילו להסתבך.

בישול לנשים בלבד? אז מה עם כל השפים הגברים? תיאטרון זה לבנות? אז מה נאמר על לאונרדו דיקפריו, אלון אבוטבול ודה רוק? אנחנו יכולים להמשיך עם עוד דוגמאות בלי סוף אבל מקווים שהבנתם את הנקודה.

ככל שניסו למגדר יותר את העולם, ככה נוצרו יותר ויותר אנשים "יוצאי דופן וחריגים" שההנחיות המגדריות החברתיות לא חלות עליהם, מה שהוביל להגדרות חדשות, ובניהם מגדרים חדשים כמו א-בינאריים, קווירים וכו'.

לכן ההגדרה המדוייקת לביסקסואל היא 'משיכה ליותר ממגדר אחד' ולא – משיכה לשני המינים / משיכה לשני המגדרים / משיכה לגברים ונשים. אדם שימשך לנשים וא-בינאריים למשל, יכול מאוד להיות שיזדהה בתוך ביסקסואל למרות שהוא לא בהכרח נמשך לגברים למשל.

משיכה

קיימים שני סוגי משיכה עיקריים – משיכה מינית ומשיכה רומנטית.

משיכה מינית תתממש בדרך כלל בצורה פיזית, כמו נשיקות, סקס וכו'.

משיכה רומנטית – תתממש בדרך כלל דרך הרגשות שלנו – למשל התאהבות.

לא תמיד כל מי שאנחנו נמשך אליו אנחנו גם נתאהב בו או נרצה לצאת איתו, שני סוגי המשיכה לא תמיד באים יחד. בנוסף, יש אנשים שסוג משיכה אחד שלהם יותר דומיננטי מסוג משיכה אחר, או תלוי בסוג המשיכה האחר.

למשל יהיו אנשים שיהיו מעוניינים לשכב רק עם אנשים שהם נמצאים במערכת יחסים רומנטית איתם, או מקרה אחר בו אנשים ימשכו מאוד מינית לאנשים אבל לא יהיה להם כל כך עניין במערכות יחסים רומנטיות.

10 שאלות נפוצות על ביסקסואליות

1. ביסקסואלים נמשכים לכולם?
לא. האם אישה הטרוסקסואלית, שנמשכת לגברים, נמשכת לכל הגברים בעולם? האם גבר הומו נמשך לכל הגברים? לא. כך גם ביסקסואלים שנמשכים לדוגמה לגברים ולנשים – לא ימשכו לכל הגברים והנשים, ויהיו כאלה שיש להם טעם מאוד ספציפי ובפועל לא הרבה אנשים ימצאו חן בעיניהם.

2. ביסקסואלים נמשכים באופן שווה למגדרים השונים?

למעשה, מעט מאוד מהביסקסואלים יחוו משיכה זהה למגדרים השונים שהם נמשכים אליהם. הרבה ביסקסואלים משתפים את המשיכה שלהם בטינדר. רוב הביסקסואלים יעדיפו ו/או ימשכו ו/או יסתדרו עם מגדר אחד יותר מאשר מגדר אחר שהם חווים משיכה אליו.

מעבר לכך, לא סתם הסברנו על סוגי המשיכה שונים, והרבה פעמים קורה מצב לדוגמה שגבר ימשך לגברים ונשים, אבל לגברים הוא ימשך מינית בלבד ועם נשים הוא ימשך גם מינית וגם רומנטית, כלומר אמנם הוא יחווה משיכה לשני המגדרים אבל בפועל ירצה לצאת רק עם נשים. תוכל לקרוא כאן על איך למשוך בחורה מינית.

באותה מידה זה כמובן יכול להיות הפוך ושירצה לצאת רק עם גברים אבל ימשך מינית גם לנשים. מצב נוסף הוא לדוגמה שביסקסואלים ימשכו מינית ורומנטית גם לגברים וגם לנשים אבל יהיה להם יותר קל להסתדר ביום יום עם גברים כי התקשורת איתם תהיה להם פשוטה יותר, או למשל יעדיפו להיות במערכת יחסים שהדינמיקה בה יותר רגישה ונשית יותר. 

אין משהו אחד נכון לכולם, או משהו אחד שהוא יותר טוב מאחר. לכל אחד נעים ונוח עם משהו אחר, ולכל אחד יש את הטעם, הרצון והמשיכה האינדיבידואלית שלו.

3. האם גברים ביסקסואליים הם פחות גבריים מגברים הטרוסקסואליים?

לא! אין שום קשר בין המגדר שלנו לאל מי אנחנו נמשכים. אנשים יכולים להיות גבריים מאוד או נשיים מאוד או לא גבריים ולא נשיים בכלל ולהימשך לגברים, נשים, א-בינריים או כל מגדר אחר. אין שום קשר בין כמה גבריים או נשיים אנחנו לבין אל מי אנחנו נימשך או מה יהיה הטעם שלנו באנשים.

4. האם ביסקסואליות יכולה לחול על מספר זהויות מגדריות?

בהחלט כן. אחת הסיבות לכך שההגדרה לביסקסואליות היא משיכה ל"יותר ממגדר אחד" ולא ל"גברים ונשים" למשל, היא כי ביסקסואליות יכולה לחול על מספר זהויות מגדריות, וביסקסואליים יכולים להימשך גם ליותר משני מגדרים.

5. ביסקסואליות היא רק תחנת מעבר בתהליך היציאה מהארון?

לא. זה נכון שיש להט"ביים שיצאו מהארון בהתחלה בתור ביסקסואלים כי חשבו שזה ירכך את המכה עבורם או עבור הסובבים אותם, או כי באמת ובתמים כך הם חוו את המשיכה שלהם באותה העת.

יש אנשים שהמשיכה שלהם היא פלואידית ומשתנה עם השנים, או שיש תקופות בחיים שלהם שהם יעדיפו לממש יותר את פוטנציאל המשיכה שלהם למגדר מסוים ויתמקדו בו, ואז יתמקדו יותר במגדר אחר, אבל ביסקסואליות היא סוג משיכה עצמאי, וישנם אנשים שנמשכים ליותר ממגדר אחד ברמה קבועה ושהמשיכה הביסקסואלית שלהם לא משתנה עם השנים.

6. אז ביסקסואל הוא בעצם חצי הומו וחצי סטרייט?

השאלה הזאת תמיד משעשעת. ואולי בעצם 3 שמיניות הומו ו-5 שמיניות סטרייט? איך ליצור מתח מיני? זה לא עובד ככה, וביסקסואליים נמשכים למגדרים אחרים באופן הייחודי להם. גבר דו עשוי לצאת עם אישה, להיפרד ממנה ולצאת עם גבר, ואז להיפרד ממנו ולצאת שוב עם אישה. הוא לא סטרייט כשהוא יוצא עם אישה באותה מידה שהוא לא הומו כשהוא במערכת יחסים עם גבר – הוא ביסקסואל. אתרי היכרויות גייז הם מקור למציאת קשר בקלות.

7. זה נכון שיש יותר סבירות שביסקסואל יבגוד במערכת היחסים שהוא נמצא בה?

יש נטיה לטעות לחשוב שהעובדה שביסקסואל נמשך ליותר ממגדר אחד, אז לא משנה עם איזה מגדר הוא יהיה במערכת יחסים, הוא תמיד ימשיך לחשוק במגדר הנוסף ובשלב מסוים כזה או אחר זה עלול לגרום לו לבגוד. זו ממש טעות לחשוב כך. ביסקסואלים הם לא בוגדניים יותר או פחות בגלל סוג המשיכה שלהם.

האם גבר הנמצא במערכת יחסים עם אישה ונמשך לנשים בלבד מפסיק להימשך לשאר הנשים בעולם ונמשך רק לאישה שהוא יוצא איתה? אותו דבר לגבי נשים הטרוסקסואליות או לסביות או הומואים וכו'? אנחנו תמיד נימשך לעוד אנשים, והשאלה האם מערכת היחסים שאנחנו נמצאים בה תספק לנו את כל הצרכים תלויה בהאם טוב לנו באותה מערכת יחסים, ולא בפוטנציאל שלנו להימשך לאנשים אחרים.

השאלה אם אדם יבגוד באדם שהוא יוצא איתו תלויה בערכים ובעקרונות שמניעים אותו ולא באל מי הוא נמשך.

8. האם ביסקסואל מסוגל או מעוניין להיות במערכות יחסים מונוגמיות או רק בפוליאמוריות?

אנשים ביסקסואלים יכולים למצוא בקלות מערכת יחסים באתרי היכרויות ולנהל מערכות יחסים מונוגמיות או מערכות יחסים פוליאמוריות. העובדה שהם נמשכים ליותר ממגדר אחד לא מעידה שום דבר לגבי הרצון והיכולת שלהם להיות במערכת יחסים מונוגמית. באותה המידה העובדה שמישהו הוא הטרוסקסואל, הומו או מזדהה בכל סוג משיכה אחר לא יעידו על הרצון או היכולת שלו להיות במערכת יחסים מונוגמית / פוליאמורית.

9. במה ביסקסואל שונה מפאנסקסואל?

גם ביסקסואליות וגם פאנסקסואליות הן נטיות מיניות עם משיכה ליותר ממגדר אחד. יש הבדל מובהק בין שתי הזהויות אם כי לעתים קרובות הן חופפות. ביסקסואליות עוסקת במשיכה למגדרים מסוימים, ואילו פאנסקסואליות היא משיכה לכל המגדרים. בדרך כלל מגדר לא יהווה פקטור משמעותי במשיכה של אנשים המזדהים כפאנסקסואלים.

10. איך אוכל לדעת אם אני ביסקסואל/ית?

אין מבחן או תנאי שיקבע אם אתם ביסקסאולים או לא, ואף אחד לא יוכל לדעת אל מי אתם נמשכים מלבדכם. הזהות המינית שלכם תלויה בכם, והשאלה היא איך מרגיש לכם נוח להזדהות, אם בכלל אתם מעוניינים בכך. אין שום חובה שתזדהו תחת הגדרה מסוימת אם אתם לא מרגישים בנוח עם זה. אתם לא חייבים להבין הכל, לא חייבים הסברים לאף אחד, ואם אתם לא בטוחים, זה ממש בסדר.

הדרך הטובה ביותר להכיר את עצמנו ולדעת על עצמנו דברים היא להתנסות ולבדוק מה עושה לנו טוב, מה אנחנו אוהבים, למה אנחנו מתחברים ולמה פחות.

 

דילוג לתוכן